МСКТ серця "бачить" ранні ознаки коронарного атеросклерозу

Для низки захворювань цей перелік діагностичних обстежень достатній, щоб поставити точний діагноз. Проте існують і такі, щодо яких вищезазначені методи не є достатньо інформативними, особливо це стосується ранньої діагностики.

Завдяки розвитку медичних технологій сьогодні лікар має фантастичну можливість побачити серце «зсередини» завдяки мультиспіральній комп’ютерній томографії (МСКТ) серця.

МСКТ на сучасному обладнанні сканує серце упродовж однієї затримки дихання. Лікар бачить серце не лише в різних площинах, але й має можливість побудувати об’ємну реконструкцію (3D). Окрім цього, у поле зору лікаря потрапляють і коронарні артерії (судини, які живлять серцевий м’яз – міокард).

З огляду на це, МСКТ серця, про яку ми поговоримо детальніше далі, можна проводити із скринінговою ціллю: чоловікам у віці після 40 років, жінкам після 50 років, без серцево-судинних захворювань, щоб виявити ранні ознаки коронарного атеросклерозу.

МСКТ серця включає два етапи:

– кількісна оцінка коронарного кальцію (Ca Scoring) – сканування серця без введення контрасту;

– МСКТ-коронарографія – неінвазивна (нехірургічна) методика виявлення патології коронарних артерій із контрастуванням. Цю діагностичну процедуру можливо провести не на будь-якому КТ-апараті, а винятково на багатозрізовому, з можливістю синхронізації з ЕКГ.

Переваги МСКТ:

– неінвазивність, та, порівняно з хірургічним втручанням, відсутність можливості інтра- та післяопераційних ускладнень і необхідності в госпіталізації;

– тривалість проведення: обстеження доволі швидке та просте у виконанні, а отримана інформація – цінна та об’ємна.

Щодо променевого навантаження, то завдяки сучасним МСКТ-приладам воно невисоке.

Випадки, в яких рекомендовано проводити МСКТ серця з оцінкою коронарного кальцію:

– раннє виявлення атеросклерозу коронарних артерій;

– визначення ризику ішемічної хвороби серця (ІХС);

– наявні фактори ризику серцево-судинних захворювань у пацієнта (підвищений рівень холестерину у крові, куріння, надмірна вага, обтяжена спадковість);

– виняткова можливість виявити рідину в порожнині перикарда, якщо є підозра на перикардит (запалення листків перикарда).

Випадки, в яких рекомендовано проводити МСКТ-коронарографію:

– підозра на ІХС;

– підозра на аномальний розвиток коронарних артерій;

– оцінка стану коронарних артерій і ступеня їх ураження;

– контроль за станом коронарних артерій під час медикаментозного лікування;

– контроль прохідності коронарних стентів, аорто- і маммарно-коронарних шунтів.

Отож, поряд із усіма можливими методами візуалізації комп’ютерна томографія є на сьогодні універсальним, безпечним, високоінформативним та зручним методом діагностики для пацієнта.