Міокардит – підступна хвороба здорових людей

Що таке міокардит?

Міокардит – це запалення серцевого м’яза – міокарда, що призводить до його ушкодження. Наслідками міокардиту є розширення камер серця, втрата здатності міокарда до нормального скорочення, від чого, відповідно, зменшується викид крові у судини і розвивається серцева недостатність.

Які причини міокардиту?

Найчастіше на міокардит хворіють здорові молоді люди, які перенесли вірусну інфекцію верхніх дихальних шляхів, зокрема, після грипу чи аденовірусної інфекції:

– віруси герпесу;

– віруси краснухи;

– віруси гепатиту В і С;

– вірус Епштейна-Барр (є причиною інфекційного мононуклеозу);

– ентеровіруси (спричиняють кишкові інфекції);

– вірус імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекція) здатний пошкоджувати серцевий м’яз. Міокардит також може виникнути під дією токсинів: наркотичні речовини (кокаїн), отрута змії, павука, важкі метали. Після укусу кліща є ризик захворіти на хворобу Лайма, ускладненням якої є міокардит. Певні бактерійні інфекції, зокрема, дифтерія, паразитарні та грибкові інфекції) можуть призвести до міокардиту. Рідше міокардит розвивається у людей із аутоімунними захворюваннями (наприклад, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит).

Застосування хіміотерапії у людей з онкологічними хворобами також є фактором ризику міокардиту.

Як запідозрити міокардит?

Слід звернути увагу на симптоми, які виникають невдовзі після застуди чи кишкових розладів (як правило, на 7–14-й день):

– виникнення і посилення задишки при ходьбі чи у лежачому положенні (важливо, що у сидячому положенні стає легше);

– поява аритмії: серцебиття, перебої у роботі серця;

– наростаюча втома;

– біль у грудній клітці;

– набряки на ногах;

– запаморочення і втрата свідомості;

– інші симптоми вірусної інфекції: головні болі, гарячка, болі у горлі, суглобах і м’язах, діарея.

Якщо більшість цих симптомів з’явилися, то не варто відкладати візит до лікаря! Адже невчасно виявлений міокардит і відсутність правильного лікування можуть призвести до фатальних наслідків. Перебіг міокардиту іноді є безсимптомним, і з’ясувати це можна лише при детальному обстеженні.

Як виявити міокардит?

Для діагностики міокардиту потрібно пройти низку обстежень:

– аналізи крові: загальний аналіз крові, ревмопроби (дає змогу з’ясувати ознаки запалення, інфекції в організмі, аутоімунного процесу);

– тропоніновий тест (позитивний при ураженні міокарда з різних причин);

– запис електрокардіограми ЕКГ (для визначення ритму серця, ознак ушкодження міокарда);

– рентгенографія органів грудної клітки (для з’ясування стану легень, рідини у плевральних порожнинах, можна виявити розширення камер серця чи рідини у навколосерцевій сумці – перикарді);

– ехокардіографія – ультразвукове обстеження серця (важливий метод діагностики міокардиту), який «інформує» про розміри камер серця, стан серцевого м’яза, клапанів серця, перикарда, тиску в легенях);

– магнітно-резонансна томографія (МРТ) серця – додатковий, але вкрай важливий метод обстеження (дає змогу відрізнити міокардит від інших незапальних хвороб серця).

Чим загрожує міокардит?

При легкому перебігу міокардит, як правило, минає безслідно, без будь-яких негативних наслідків для серця. Проте, якщо внаслідок запалення міокарда розширені камери серця і знижена здатність серця до скорочення не повертаються до норми, то у людини розвивається хронічна недуга – дилятаційна кардіоміопатія, яка потребує тривалого лікування і пильного нагляду у кардіолога. Іншим, але не менш загрозливим, ускладненням міокардиту є аритмії, які можуть бути небезпечними для життя. Іноді у розширених камерах серця утворюються тромби, тромбоемболічні ускладнення, які загрожують інсультом, ішемією нижніх кінцівок тощо.

Як вберегтися від міокардиту?

На жаль, специфічної профілактики міокардиту немає. Але слід пам’ятати про загальні заходи захисту від різноманітних інфекцій:

– вакцинація дітей і дорослих (зокрема, вчасно вакцинуватися проти сезонного грипу, вірусного гепатиту В, краснухи, дифтерії);

– дотримання правил гігієни рук, уникнення скупчень людей у період епідемій;

– безпечний секс (для зменшення ймовірності інфікування гепатитом В, С, ВІЛ);

– невживання жодних наркотиків;

– користування засобами захисту від укусів кліщів.

 

Оксана Барабаш лікар-кардіолог

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку